Jak leczyć ?

  

Przegląd współczesnych metod leczenia przepuklin pachwiny

 

Operacje z cięciem w pachwinie

 

Opachwinowa krokiperacje z cięciem w pachwinie - po nacięciu skóry i tkanki podskórnej (rysunek obok - punkt A) - rozpoczyna się od otwarcia kanału pachwinowego (B, C). Następnie wypreparowuje się worek przepuklinowy. Gdy worek przepuklinowy nie jest duży - nie otwiera się, go a jedynie wdzielony z otoczenia - przesuwa się do wnętrza brzucha (w slangu medyczny " odprowadza się"). Gdy przepuklina jest duża, worek przepuklinowy schodzi aż do moszny - wówczas otwiera się go i odprowadza jego zawartości do jamy brzusznej (E). Sam worek może być później wydzielony z otoczenia ("wypreparowany"), podwiązany u podstawy i odcięty. Gdy worek schodzi do moszny - zalecane jest pozostawienie tej części bez preparowania, gdyz grozi to uszkodzeniem okolicy nerwów (a to będzie boleć po operacji) oraz krwawieniem.

Postępowanie takie jest jednakowe przy każdej z metod operacyjnych.

 

HI 1
 Jeszcze raz - na przykładzie innych, świetnych rycin etapy zabiegu:

 1. Miejsce nacięcia skóry (czerwona przerywana lini w prawej pachwinie), stan po otwarciu kanalu pachwinowgo, przepuklina na tylnej ścianie kanału pachwinowego, niebieskie lejce odciągają do dołu powrózek nasienny (naczynia i nasieniowód), żółte cienkie krezki - to nerwy w pachwinie (ważne, by znać ich położenie, gdyż uszkodzenie powoduje przewlekłe, dokuczliwe bóle)

kanal pachwinowy 2. Stan po wypreparowaniu worka przepuklinowego, odprowadzeniu zawartości przepukliny do jamy brzusznej, worek został podkłuty u podstawy i podwiązany, nadmiar worka poza szwe została odcięta.

Od tego momentu następują różnice zależne od metody operacyjnej. Odmienne są sposoby zasłonięcia wrót przepuklinowych oraz okolicznych tkanek (zwykle całej tylnej ściany kanału pachwinowego).

Uprośćmy całość zagadnienia - tak aby, było to łatwe do zrozumienia.

Przyrównajmy przepuklinę do dziury w dziuraścianie. Dziurę tą można zamknąć z przodu, z tyłu, wypełnić ją czymś lub też stosować metody połączone (np. wypełnienie dziury plus coś od przodu).

 Nie inaczej jest w chirurgii; załatać wrota przepuklinowe można następującymi sposobami:

 

 

wzmocnienie od przodu - płaską siatką ułożoną

od przodu (od strony powierzchni ciała)

na tylną ścianę kanału pachwinowego

 od przodu

 siatka od przodu i korek do

kanału przepuklinowego

 

image 726

 dwie siatki - jedna od przodu i druga - od tyłu,

połączone korkiem w kanale przepuklinowym

 image 757

siatka od tyłu ( z wnętrza jamy brzusznej)

zasłania ścianę brzucha, w tym wejścia do otworów,

które są lub mogą się stać wrotami przepuklinowymi.

 TAPP

Niestety przy tym uproszczeniu nie jest łatwo opisać, jak przebiega naprawa, gdy stosuje się szwy; jest to jak gdyby naciąganie ścian tak, aby zeszły się ze sobą i tym sposobem zamknęły otwór w ścianie.

 

Gdy siatka jest układana od wnętrza brzucha jest to sytuacja, którą można porównać do zamknięcia wanny korkiem od środka. Im większe są siły, które prą do powstania przepukliny - tym silniejsze jest przyciśnięcie siatki do potencjalnych wrót przepuklinowprawo Pascalaych (obowiązuje tutaj zasada działania sił opisana przez Pascala).

 

 

 

 

Więcej szukaj na stronie o naprawie przepuklin bez siatki

Wiele osób pyta mnie o operacje bez użycia siatki czyli z wykorzystaniem jedynie tkanek własnych. Obawiają się powikłań: uczycia ciała obcego, kurczenia się siatki, jej zakażenia.Choc niebezpieczeństwo takich powikłań jest bardzo małe, muszę uwzględnić obawy pacjentów. Specjalnie dla tych osób przygotowałem stronę z opisem metod operacyjnych, które pozwalają skuteczne zaopatrzenie przepukliny pachinowej bez materiału syntetycznego. Opisuję tutaj operację sp.Desardy, kanadyjską metodę Shouldice'a i historyczną juz metodę Bassiniego oraz jej odmiany. Zapraszam do zapoznania się z materiałem

Laparoskopowa lub małoinwazyjna technika operacyjna

Operacje metodą laparoskopową to jedna z wielkich zmian postępowania chirurgicznego. Można ją przyrównać do wprowadzenia znieczulenia ogólnego i zwalczania mikrobów. Przy wykorzystaniu laparoskopii staje się oczywiste, jak wiele bólu pooperacyjnego wynika z nacięcia i następnie szycia ściany brzucha. Po operacji laparoskopowej o mniej boli, szybszy jest powrót do pełnej sprawności. W Polsce powszechne jest usuwanie pęcherzyka żołciowego metodą laparoskopową. Dlaczego również powszechne nie są laparoskopowe operacje przepuklin? Wyłącznie ze względu na niską wycenę tej procedury przez NFZ. po prostu szpitalom to się nie opłaca. Musiałyby dopłacać do każdego tak leczonego pacjenta. A jest to w wielu przypadkach postępowanie rewelacyjne.

Chirurgia laparoskopowa  to nowoczesna metoda postępowania w przypadku leczenia przepuklin ściany brzucha. Operację laparoskopową wykonuje się z  3 - 4 małych nacięć skóry (1/2cm do 1 cm) wykonanych z na ścianie brzucha. Przez te nacięcia wprowadza się długie, cienkie narzędzia chirurgiczne i optykę kamery wideo. laparoskopiaWypełnienie jamy brzusznej gazem odsuwa narządy jamy brzusznej od ściany brzucha i wytwarza przestrzeń pozwalająca chirurgowi widzieć wnętrze jamy brzusznej oraz bezpiecznie i precyzyjnie wykonywać manewry chirurgiczne. Wnętrze jamy brzusznej i ruchy narzędziami obserwuje na monitorze TV. W najnowszych konstrukcjach stosuje się kamery 3D, co pozwala na widzenie trójwymiarowe (chirurg operuje w okularach).

laparoskopyW metodzie laparoskopowej wrota przepuklinowe są zawsze zamykane siatką. Można zastosować jedynie odpowiednio umocowaną siatkę lub dodać szwy zamykających otwór przepuklinowy.  Siatka może być mocowana do ściany brzucha szwami, wkrętkami, klejem lub też kilkoma sposobami łącznie. W trakcie operacji przepukliny pachwinowej stosuje się siatki polipropylenowe. Zrostom z jelitami zapobiega się poprzez okrycie siatki (przymocowanej do ściany brzucha w wybranej pozycji) otrzewną. Oddziela ona siatkę od zawartości jamy brzusznej (trzewi).

Rany po operacji laparoskopowej przepukliny pachwinowej są niewielkie (usunięcie opatrunku w 1 dobie po operacji)

Tak natomiast wyglądają blizny po operacji laparoskopowej przepukliny pachwinowej po 3 miesiącach od operacji ; blizny sa prawie niewidoczne - na prawym zdjęciu zaznaczyłem gdzie ich szukaćHIng TAPP blizna 3 mponiżej link do strony opisujące operacje przepuklin bez siatki


 

 

 
 

skontaktujBg

Profile społecznościowe

twitter icon Twitter              youtube ico  kanał Youtube

Najbliższa konsultacja

Poznań 14-05-2021
Endomedical
Wszystkie konsultacje